Reklama

Půdovky

27. 2. 2010 v 9:45  publikoval admin

Půdovky (půdní dlažba, topinky, půdnice) jsou cihly, které se dříve používaly na dláždění půdní podlahy. Rozměry mívají nejčastěji 20×20 cm, ale jsou k vidění i rozměry atypické, ať už větší či menší.

Půdní dlažba

Půdní dlažba


Se současným boomem budování podkrovních bytů a zobytňování půdních prostor se těchto cihel objevilo velké množství. A nutno říct, že je o půdovky obrovský zájem. Je to proto, že půdovky byly vyráběny vesměs ručně a mají tak nepravidelný tvar a rustikální vzhled.

Po snesení z půdy bývají půdovky hodně znečištěné. Hodně záleží na tom, jak „poctivě“ byly pokládány.
Pokud stavitel šetřil na maltě, případně ji nepoužil vůbec, pak je vše jednodušší – cihly nemusíme od malty čistit. Většinou na sobě ale nějaké stopy malty mají, ale díky tomu, že se používala malta vápenná, nedá odstranění jejich zbytků příliš mnoho práce.

Větším problémem je znečištění sazemi a prachem. Tyto částečky se na dlažbu usazovaly celá desetiletí a špína se tak dostala i do pórů cihel. K jejímu odstranění je nejlepší použít nějaký vysokotlaký čistič (wapku). Je potřeba dát pozor, abychom silným proudem neponičili povrch cihel.

Hotová půdní dlažba

Půdní dlažba


Takto očištěné půdovky můžeme buď použít někde v interiéru jako dlažbu, příp. je můžeme zkusit prodat. Cena 1m² se pohybuje velice hrubým odhadem okolo 200,- Kč. Záleží na množství, stavu a dostupnosti cihel.

39 komentářů k příspěvku “Půdovky”

 1. Jakub Spanihel napsal:

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je možné použít podlahové cihly z půdy (20x20x4cm) k vydláždění nekryté terasy. Nebo zda je venkovní použití nevhodné a půdovky jsou čistě do interiéru. Pokud by se daly použít ven, předpokládám, že bude nutné je ošetřit nějakým přípravkem/barvou – můžete mi něco doporučit?

 2. admin napsal:

  Dobrý den, možné to je, sám jsem tento způsob zvolil. Hlavně proto, že jsem potřeboval půdovky nějak zužitkovat a bylo jich celkem málo, takže by se mi prodej nevyplatil.

  Není to samozřejmě netrvanlivější řešení, přece jenom venkovní dlažba toho musí snést opravdu hodně – hlavně zvažte, jaký bude na terase provoz. Protože půdovky jsou docela křehké, snadno se poškodí, uštípnou apod. Nadruhou stranu vyměnit jednu prasklou není žádný problém.

  Jako impregnaci doporučuji použít přípravek Lukofob nebo nějaký podobný na stejné bázi. Zkusím sem během dneška vložit ještě nějakou fotku, jak to vypadá ve výsledku.. Pokud se rozhodnete, dejte sem vědět i pro ostatní..

 3. Alena Domínová napsal:

  Prosím velice bych se chtěla zeptat na dobrou radu jak s půdovkami pracovat při pokládání nové podlahy. Momentálně jsou na staré půdě, ze které bychom rádi udělali podkrovní pokoj. Jejich krása mi učarovala i když tuším, že za vyčištěním se skrývá mnoho práce. Pokud je vyjmeme, jak nejlépe udělat rovnou podlahu na staré chalupě, jak je pokládat a čím spárovat a čím udělat konečnou úpravu. Nevím zda lak je to správné řešení. Prosím napište mi co nejvíce informací. Moc děkuji a zdravím z jižních čech.

 4. admin napsal:

  Dobrý den,

  Váš dotaz je hodně komplexní – už jenom vyrovnání staré podlahy, zvlášť v podkroví není úplně jednoduché. Je potřeba brát ohled hlavně na statiku – únosnost stropu apod.

  V zásadě se dají na vyrovnání použít dvě možnosti – buďto nějaký suchý podsyp, anebo klasický, příp. nějaký lehčený beton.

  Samotná pokládka by probíhala jako u jakékoliv jiné dlažby – lepením nebo kladením do betonového lože, stejně tak spárování se neliší od běžných dlažeb – zde se kvůli poréznosti cihlové dlažby doporučuje použít mýdlový roztok, kterým se dlaždice potřou, aby je spárovací hmota neznečistila.

  Jako povrchová úprava se dá použít např. včelí vosk.

  Věřím, že tyto informace alespoň trochu pomůžou – pokud budete chtít, pošlete fotografie nebo alespoň popis jaký bude výsledek :o)

 5. Vaculík napsal:

  Prosím o radu,mohu použít na podlahu do restaurace ? Děkuji Lada

 6. Martin Cieslar napsal:

  Dobrý den,
  máme také k dispozici určité množství půdovek, zvažovali jsme jejich použití na venkovní nezastřešenou terasu. Máme však obavy o jejich trvanlivost, přece jen je to cihlový materiál který dlouhodobě absorbuje vlhkost, která pak může v zimě způsobit praskání. Prosím o komentář k této informaci.
  Děkuji.

 7. Gabča napsal:

  Zdravím všechny.Jak koukám, nejsem sama, kdo řeší problé krásy půdovek versusu jejich trvanlivost! Právě jsem pár metrů koupila, čeká mě velké čištění, ale než se do toho dám, chci mít jistotu, že se to dá nějak udělat, aby byly půdovky omyvateln, jelikož je chci poklást do chodby! Nevím ani, zda vydrží nápor denního chození? Prosím MOC o konkrétní rady přípravků, kterými se dají ošetřit a vytvořit tak na nich ochrannou omyvatelno vrstvu? MOC děkuji, Gabča moto.gaba@seznam.cz

 8. Grodl M. napsal:

  Nabízím půdovky 19/19 ,1450 ks staré cca 100 let dobré zachovalé v Praze tel.602339180

 9. Rundus Dalibor napsal:

  Dobrý den, mám s půdovkou úžasné zkušenosti a určitě je každému doporučuji. Mám je položené na podlahovém topení, výborně akumulují teplo. Udělal jsem experiment, který vyšel. Nejprve jsem půdovky natřel olejem na kabřinec- koupeno v Baumaxu, po zaschnutí napustil gruntem Düfa a další den lesklým lakem Düfa. Před napouštěním jsem je jen vyčistil smirkovým papírem. Rundus- d.rundus@seznam.cz

 10. tito napsal:

  Prosim o radu cim natrit pudovky aby nesáli vodu a v mrazu nepraskali.Dik.

 11. marketa napsal:

  Prodám originální půdovky 13×27, celkové množství 72 m2 (na paletách), České Budějovice.
  777228944

 12. Vendula napsal:

  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, sháníme půdní dlažbu ke koupi. Rádi bychom ji použili do kuchyně k lince a pak kolem krbu. Nešlo by tak o příliš velké množství půdovky. Také by mne zajímalo zda někdo nemáte zkušenosti s půdovkama přímo v kuchyni, dočetla jsem se zde pár tipů kterými přípravky dlažbu očistit a vyhladit, jde mi hlavně o to, aby byla dlažba funkční na utírání, oděru, apod., a taky aby byla příjemná na chození naboso. V kuchyni bude určitě namáhaná. Prosím o radu kde by se dlažba dala sehnat, nejlépe Moravskoslezský kraj. Díky moc

 13. M.Slavik napsal:

  Nabízím půdovky 25x25x4cm 35m2 + půlky zdarma. Snošené, nevyleštěné, stáří 140let. Cena dle dohody (100kč/ m2). Vysočina

 14. P.Lehman napsal:

  Dobrý den,
  děkuji za velice funkční rady k použití půdovek.
  Rád bych s mým zachráněným zbytkem také něco provedl. Rád bych je použil do koupelny na chalupu. Můžete mi prosím poradit, jakou mám použít povrchovou úpravu? Neměli by být nasákavé, asi.
  Také bych poprosil pana M.Slavika, zdali by se neozval na lehman@seznam.cz, využil bych jeho nabídku.
  Děkuji,
  PL

 15. Fero napsal:

  Dobrý den.
  kúpim púdovky- ponúknite
  mail : dobsovicf@gmail.com
  tel 0907738912
  Ďakujem

 16. Pavla napsal:

  Dobrý den, koupím půdovky 80-100m2, j.Čechy
  tel.773233322 Pavla

 17. lucie napsal:

  Nabízíme „půdovky“ cca 17,5 x 17,5 cm, tloušťka okolo 2,5 cm, vyndané, celkem čisté – některé zašlé a některé trošku od malty, jiné čisté – jde to celkem dobře dolů. K vyzvednutí na Praze 10. Je jich přes 2000 ks – tedy okolo 70 m2 – za cenu 5000,– Kč.
  Po zaslání mailu pošleme foto. luciest@hotmail.cz

 18. Karel Šulek napsal:

  Nabízím cca 60 m2 půdovky o rozměru 15×30 cm,cena dohodou.Bydlím v Loděnicích u Moravského Krumlova,asi 30 km od Brna.

 19. M.Brož napsal:

  Dobrý den, chci se zeptat zda je vaše nabídka ještě aktuální.M.Slavik napsal:

  31. 8. 2011 v 12:28 Děkuji
  tel.775 076 918

 20. Jiří Jandera napsal:

  Nabízím cca 20 m2 půdovek o rozměru 20/20/4cm.Bydlím v 4eské Třebové

  Tel:777974212

 21. Dušan napsal:

  Dobrý den všem,
  omlouvám se, že vám vstupuji do diskuze o půdovkách-ale hledám vhodný materiál na vybudování zápraží před starou chalupou, tak jsem narazil na tuto diskuzi. Velmi ocením, pokud mi někdo poradí, kde sehnat ploché kameny šlapáky-schodové kameny. Nejlépe doporučení na lom , kde by se takovéto kameny daly koupit, nebo i staré z nějáké stodoly atd….dopravu i nakládku si případně zajistím nebo využiji vaší nabídky. Na množství až tak nezáleží, mám to kde využít-takže pokud bude lom-klidně plné auto.Děkuji Dušan 731 598 112

 22. kyncl napsal:

  prodám půdovky 29*14*4cm100m2,cena dphodou,tel.608811378

 23. Pavel napsal:

  Nabízím půdovky, asi 900 kusů (36 m2) o rozměru 29 x 14 x 3,5 cm. Při poklepu zvoní, jen je nutno je očistit, jsou od vápenné malty která jde dobře dolů. Uloženy v suchu. Telefon 739 44 96 04, Hranice (na Moravě). Foto na požádání zašlu.Cena 4000,- Kč

 24. Michal napsal:

  Dobrý den,

  chtěl bych se Vás zeptat, zdali nemáte zkušenost s umístěním podlahového topení pod půdovky (je-li to vůbec možné). Jakou maximální tloušťku půdovek lze použít? A na co si dát pozor při jejich použití?

  Předem děkuji.. Michal

 25. Mila Tischerova napsal:

  Mam prosbu, hledame dlazbu do stareho domu, slysela jsem o pudovkach, ale nikdy jsem je nevidela primo polozene, zrekonstruovane a natrene. Ma prosba je: mate-li nekdo zrekonstruovanou chalupu a v nich polozene pudovky, mohli bysme se prijet podivat, jak to vypada ve skutecnosti? Okoli Klatov, Domazlic. Diky. Muj e-mail: Milusch-MUC@seznam.cz

 26. Jiří Prášek napsal:

  Nabízím cca 2000ks půdovek (tvar obdélník) foto zašlu obratem, cenu nabídněte, Brno.
  prasek.jiri87@gmail.com

 27. Milan Kříž napsal:

  Nabízím půdovky o rozměru 22,5 x 22,5 x 5 cm.,
  celkem 27m2, cena 300,-Kč/m2, očištěné na paletách.

  Tel.603 382 550

 28. Patrik napsal:

  prodám cca 100m2 pudovek.vel.20x20x3cm.stari 100let.
  Holice.VČ.604/802990

 29. DP napsal:

  Mám k prodeji cca 60 m2 půdovek na Náchodsku, nutno snést , termín do konce září 2012 tel 77pět 98 padesáttři 26

 30. martin napsal:

  Sháním cca 10m2, Plzeň a okolí, za přijatelnou cenu, nebo protislužbu… 608973879

 31. František napsal:

  Shaním cca 50m2 slušných půdovek za rozumnou cenu. Nabidky posilejte prosim na ferry@seznam.cz, popr. na tel. 608962914. Dekuji!

 32. R.K. napsal:

  Shaním cca 70m2 slušných půdovek za rozumnou cenu, oblast východní čechy.Nabidky posilejte na r.kimel@seznam.cz, nebo na tel.604566788.Za nabídky předem děkuji.

 33. ht napsal:

  Prodám půdovky staré cca 90 let, rozměry 30×14,5×4,8 cm.
  Cihly byly jen položené, nejsou tedy vůbec od malty.
  Celkem cca 45m2, část cihel není v celku, Cenu nabídněte. Brno-Královo pole.

 34. Boris napsal:

  Prodám cca 140 m2 půdovek, vyčistěných wapkou, před rokem 1900. cena za ks/14,- Kč.

 35. františek napsal:

  Dobrý den prodám cihly pudovky cca 1500 ks.levne.lokalita okolo prostějova….605384341

 36. Karel Bednář napsal:

  KOUPÍM PŮDOVKY

  Dobrý den – sháním půdovky, je zde mnoho nabídek, bohužel bez možnosti kontaktu. Pokud tedy někdo půdovky nabízíte, ozvěte se mi prosím na email nebo telefon 776098291

  Děkuji!

 37. Karel Bednář napsal:

  jk.oskar@seznam.cz

 38. Dan Hirsch napsal:

  Nabizim pudovky – obdelnik z roku 1925, rozmery asi 12x20x3cm (jeste upresnim) asi 85 m2, zadny beton ani malta jen nektere trosku na kratke strane od vapna, lezely ve strusko-vapennem lozi, v peknem stavu, jen zaprasene a nekolik malo od sazi. Cena tak 6Kc za kus, tj. asi 40ks do 1m2. Dohoda. Poslu foto na email. Mohu zajistit i dopravu okolo Brna – dohodou.
  hirsch@email.cz
  Hirsch, Brno-Masarykova Ctvrt


Přidat komentář